Εκπαιδευτικά Προγράμματα 2022 - 2023

ASPNet

EUROPEAN SCHOOL RADIO

ESR_2023

Συμμετοχή του Λυκείου μας στον μαθητικό διαγωνισμό του European School Radio "Κάν'το ν'ακουστεί 2023: Η Νέα γενιά για την Ειρήνη". Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας. Στην κατηγορία του ραδιοφωνικού μηνύματος μαθητές μας από την Α' και Β' Λυκείου ενώνουν τις φωνές τους και στέλνουν το δικό τους μήνυμα για τη σημασία της ειρήνης στη ζωή μας και στην κατηγορία του τραγουδιού εκφράζονται δημιουργικά τραγουδώντας γι' αυτή. Μέσω της ραδιοφωνικής και μουσικής δημιουργίας οι μαθητές βιώνουν τη σημασία της ενεργού δράσης για την οικοδόμηση μιας ειρηνικής κοινωνίας, γίνονται δημιουργοί και κοινωνοί έργων που ευαισθητοποιούν την κοινωνία στον αγώνα κατά της βίας και του πολέμου.

ΕΤΗΣΙΑ

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗΣ